0°C
%
0,0 km/h

O Zieleńcu

HISTORIA

Wieś Zieleniec powstała w 1719 r. na terenie lasów królewskich. W 1762 r. zbudowano tu pierwszy drewniany kościół, w 1840 r. we wsi były: szkoła, młyn i kamieniołom, w późniejszym okresie powstały dwa kolejne młyny oraz kuźnica przerabiająca miejscową rudę żelaza. Od XIX wieku miejscowość nabrała znaczenia turystycznego i powstała tu gospoda. Na początku XX wieku w Zieleńcu powstały trasy narciarskie, skocznia i tor saneczkowy, w okresie międzywojennym był to już duży kompleks sportów zimowych z pięcioma schroniskami.

 

Po 1945 r. miejscowość zaczęła podupadać, dopiero w latach 70. rozbudowano urządzenia sportowe i zaplecze gastronomiczno-noclegowe, tworząc wielki ośrodek sportów zimowych. Dawniej Zieleniec był samodzielną wsią, uważaną za najwyżej położoną w Sudetach. Zieleniec został włączony do gminy miejskiej Duszniki-Zdrój, jako część miasta. Do 1945 r. stosowano niemiecką nazwę Grunwald. W 1946 r. ustalono urzędowo polską nazwę Zieleniec.
 

TURYSTYKA

Zieleniec jest popularnym ośrodkiem narciarskim, na jego terenie działa blisko 30 wyciągów narciarskich. Latem jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i pobliskie Góry Bystrzyckie. Znajduje się tu schronisko PTTK „Orlica” oraz schronisko PTSM. W okolicy były dwa przejścia graniczne do Czech dla ruchu turystycznego: powyżej wsi koło schroniska Zieleniec - Masarykova chata i przy Drodze Orlickiej niedaleko Koziej Hali Duszniki-Zdrój - Olešnice v Orlických horách (Číhalka). W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) – zbliżony do alpejskiego.
 

WARUNKI NATURALNE

Ok. 1,5 km na wschód od zabudowy Zieleńca znajduje się torfowisko wysokie ze ścisłym rezerwatem przyrody Torfowisko pod Zieleńcem (występują tam m.in.: brzoza karłowata na jednym z trzech stanowisk w Polsce, sosna błotna, bagnica torfowa, rosiczki). Cały teren Zieleńca został objęty specjalnym obszarem ochrony „Góry Orlickie” (Natura 2000), a także Obszarem Chronionego Krajobrazu Góry Bystrzyckie i Orlickie.
 

ZABYTKI

W Zieleńcu znajduje się kościół św. Anny z 1902 roku, stojący na wysokości 856 m n.p.m. Jest to najwyżej położony kościół w Sudetach a także figura św. Jana Nepomucena z 1824, stojąca obok schroniska „Orlica” i krzyż przydrożny z płaskorzeźbą Matki Bożej Bolesnej z XIX wieku, stojący w pobliżu pensjonatu „Jagienka”.
 

Źródło: Wikipedia.org


Karczma

Pyszne dania zimne i gorące

Nartostrada i wyciągi

Świetnie przygotowany stok

Szkółka narciarska

Ponad 1000 zadowolonych narciarzy

Wypożyczalnia

Ponad 500 kompletów nart i snowboardów

Oblicz odległość dojazdu:
Oblicz

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez diamentzieleniec.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

akceptuję